מהי מחלת אטופיק דרמטיטיס?

May 02 2023Oded B

ישנם סוגים שונים של מחלות עור, כשם שישנם לא פחות טריגרים אשר מפעילים את המחלות האלו. אם אתם תוהים מהו אטופיק דרמטיטיס, ייתכן שאתם סובלים מגירודים בגוף, אולי אפילו אקזמה של עור הגוף. אם זהו המצב, המידע הבא רוכז עבורכם – המשיכו לקרוא.

אטופיק דרמטיטיס, הידוע גם בשם הגנרי “אסטמה של העור”, הינו סוג של מחלת עור. מצב זה, שיכול להשפיע על אנשים בכל הגילאים, במקרים רבים מופיע דווקא אצל תינוקות וילדים קטנים. לא פעם, מבלבלים בין פסוריאזיס לבין אטופיק דרמטיטיס, מכיוון שלשני המצבים האלו קיימים תסמינים דומים, כמו למשל:

  1. עור אדום, מגרד ויבש.
  2. עור גוף סדוק.
  3. דלקות המתפתחות כתוצאה משריטות או גירודים.
  4. הפרעה משמעותית באיכות החיים הכללית ובשינה בלילה.

מה גורם למצב של אטופיק דרמטיטיס?

ישנם טריגרים רבים ושונים אשר יכולים לגרום למצב של אטופיק דרמטיטיס להופיע, כאשר הטיפול למחלה זו נקבע בהתאם לאותם גורמים ובהתאם לנסיבות רפואיות או גנטיות שונות. חלק מהגורמים המובילים למחלה עשויים להיות הבאים:

  • גורמים סביבתיים כמו שינויי מזג אוויר בחילופי העונות.
  • מתח וסטרס.
  • חומרים קוסמטיים מסוימים.
  • סוגי מזונות שונים, תגובות אלרגניות ועוד.

בפועל, הרפואה המערבית עדיין לא מצאה את הסיבה או הסיבות הבלעדיות שמובילות להתפתחות המחלה. עם זאת, הגורמים שלעיל ידועים בתור קטליזטורים להתפרצות אטופיק דרמטיטיס.

כיצד מטפלים באטופיק דרמטיטיס?

אפשרויות הטיפול באטופיק דרמטיטיס משתנות ועשויות לכלול תרופות מקומיות, אנטי-היסטמינים, טיפול באור (“פוטו-תרפיה”) או אפילו שינויים מומלצים באורח החיים. כמו כן, בחלק מהמקרים ניתנים גם טיפולים אשר מבוססים על סטרואידים, טיפול אשר משתמשים בו בד”כ כמוצא פחות מועדף.

כמו כן, מומלץ גם להתלבש בביגוד פחות מגרד ולישון במיטה עם מצעים רכים ככל הניתן. עם הטיפול הנכון, רוב האנשים מסוגלים לשלוט במידה מסוימת על הסימפטומים שלהם. בתוך כך, יהיו מסוגלים לנהל חיים נוחים יותר ללא גירודים בגוף או לפחות עם פחות מהם באופן ניכר. בנוסף, חלק מהאנשים מחליטים לפנות לטיפולים אלטרנטיביים, כמו למשל דיקור סיני, נטורופתיה ועוד.

טיפול באטופיק דרמטיטיס דרך קופ”ח

בין אם אתם חברים בקופת חולים מכבי, לאומית, מאוחדת או כללית, ניתן לטפל באטופיק דרמטיטיס ע”י קביעת תור לרופא המשפחה, מי שבתורו עשוי יהיה להפנות אתכם לתור אצל רופא העור. עם זאת, ניתן לטפל במחלה גם דרך חברות וקליניקות פרטיות כדוגמת atopicom.

אם אתם מתמודדים עם גירודים בלתי פוסקים, אדמומיות של העור ואולי אפילו אקזמה כתוצאה מהגרד, דעו שניתן למתן את התסמינים של אטופיק דרמטיטיס. אמנם הרפואה המערבית עדיין לא מצאה טיפול אשר מכחיד את המחלה לגמרי, אבל בהחלט אפשרי לנהל אורח חיים מתקין ואיכותי יותר. צוות atopicom מזמין אתכם לקבל ייעוץ ללא התחייבות – צרו קשר היום והפסיקו את הגרד הבלתי פוסק.

Share: